Simona Halep este în semifinale la Cincinnati! Mai sunt doar 9 zile până la US Open

Sportiva din România a fost nevoită să joace două meciuri în aceeași zi

Simona Halep a avut parte de un debut complicat în al doilea meci pe care l-a disputat în cursul zilei de ieri, văzându-se condusă în primul set cu 4-1 și 40-0 de ucraineancă Lesia Tsurenko. Din acel moment Halep a părut o jucătoare complet schimbată și nu i-a mai dat nicio șansă adversarei sale. După ce s-a impus în primul set cu 6-4, Simona a încheiat rapid conturile în setul 2, impunându-se cu 6-1 după mai puțin de 80 de minute de joc.

Halep va juca astăzi, de la ora 23:00, cu Aryna Sabalenka, locul 34 WTA, aceasta învingând-o ieri pe Madison Keys.

Nouă zile până la US Open

După victoria de la Montreal, Halep le dă mari speranțe fanilor săi după o nouă evoluție convingătoare pe hard, cu doar nouă zile înainte de startul unui nou turneu de Grand Slem, US Open. Românca este lider detașat în clasamentul WTA, cu aproape 2000 de puncte avans în fața locului 2, Caroline Wozniacki, chiar dacă aceasta a participat la 20 de turnee, în timp ce Halep a intrat pe teren doar la 16 de la startul noului sezon.